AKTUALNOŚCI

Październik – miesiąc walki z rakiem piersi. Czy Polki są świadome rangi badań?

31 października 2017

braster

„Rak piersi nie ma metryki” raport fundacji OnkoCafe i firmy Braster dot. postaw kobiet wobec profilaktyki raka piersi

Rak piersi to epidemia XXI wieku dotykająca coraz więcej Polek. To najczęściej wykrywany u Polek nowotwór złośliwy (blisko 22% wszystkich zdiagnozowanych złośliwych zmian).
Raport „Rak piersi nie ma metryki” opracowany dla fundacji OnkoCafe i firmy Braster przez DELab UW dowodzi, że pozornie Polki dbają o siebie. Ponad 80,7 % kobiet w wieku 30-49 lat w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało wizytę kontrolną u ginekologa, jednak że co druga kobieta w wieku 30-39 lat nie badała jeszcze nigdy swoich piersi pod kątem ewentualnego nowotworu (50,4%).
Chociaż, jak pokazują wyniki raportu, ankietowane kobiety posiadają dużą wiedzę teoretyczną, to niestety z małym zapałem korzystają z niej w praktyce. 45% respondentek wie, że rak może rozwinąć się nawet w ciągu kilku miesięcy, pomiędzy corocznymi badaniami kontrolnymi, niezależnie od wieku pacjentki, a 69,6% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że nowotwór może „rosnąć w siłę” bezobjawowo i bezboleśnie.
Jedynie 16,1% ankietowanych deklaruje, że regularnie – co miesiąc wykonuje samobadanie piersi. Tymczasem palpacyjne badanie piersi nie jest jedyną metodą samobadania. Rozwój telemedycyny umożliwia kobietom wykonanie comiesięcznego, wiarygodnego badania urządzeniem medycznym Braster w domu i co więcej wyniki tych badań są analizowane przez systemy komputerowe i weryfikowane przez lekarzy.
Raport pokazuje iż problemem nie jest brak wiedzy dot. raka piersi, lecz brak świadomości, że comiesięczna samokontrola piersi pozwala wykryć zmianę na tyle wcześnie, by rak nie oznaczał wyroku. Zdaniem ginekologa dr n. med. Jakuba Rzepki – Polki są mało wyczulone na profilaktykę. Zaniedbują badania kontrolne, nie dostrzegają ich rangi, bo najzwyczajniej w świecie towarzyszy temu lęk przed tym co złe. Ktoś powinien im powiedzieć wprost – „Macie żyć coraz mądrzej, świadomiej, z większym kapitałem wiedzy – nie tylko dla siebie, ale przede wszystkich dla własnych córek, rodzin. Tylka ta międzypokoleniowa sztafeta może przynieść dobre wyniki radzenia sobie w szkole przetrwania, jakim niewątpliwie jest rak. Dzisiaj dysponujemy już tyloma narzędziami, a najbardziej brakuje nam odpowiedzialnego pacjenta, który postawi wspólnie z nami na podium – czujność onkologiczną. Nauczy się łączyć metody badawcze z gabinetów lekarskich z tymi, które kobieta może sama przeprowadzać w domu, a właśnie w tym kierunku zmierza przyszłość diagnostyki”.
W październiku – miesiącu walki z rakiem piersi – środowiska medyczne i naukowe po raz kolejny starają obudzić świadomość onkologiczną Polek i zniwelować strach przed profilaktyką, by kolejne pokolenia wkraczały w dorosłość z naturalnym nawykiem myślenia o bezpieczeństwie swoim oraz najbliższych.

Raport „Rak piersi nie ma metryki” (wrzesień 2017) powstał na bazie badania przeprowadzonego przez zespół socjologów z ośrodka badawczego DELab UW przy wsparciu agencji badawczej SW Research. Projekt składał się z dwóch modułów – części ilościowej, tj. ankiety internetowej na ogólnopolskiej próbie kobiet
w wieku 30-49 lat, zróżnicowanej pod względem miejsca zamieszkania oraz części jakościowej, w ramach której przeprowadzonych zostało 10 indywidualnych.

Braster_zdjecie11

Kontakt

Sekretariat PTGO

MedicalArt Group Sp. z o.o.

ul. Promyka 13

01-604 Warszawa

tel/fax: +48 538 496 859

e-mail: sekretariat@ptgo.pl

NIP: 9512110908, KRS: 0000190051

Nr konta: 71 1240 1125 1111 0010 0227 0408

Ta strona używa plików cookie do poprawnego działania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na te zasady.

Zobacz politykę prywatności