Nowości


30 października 2018
Chirurgię można obecnie podzielić na klasyczną oraz małoinwazyjną, z zastosowaniem różnego rodzaju urządzeń zmniejszających pole operacyjne. W tej drugiej kategorii należy wyróżnić laparoskopię, która zaczyna wypierać tradycyjne metody operacji w coraz większej ilości typów zabiegów. Jednym z ograniczeń tej techniki jest odebranie operatorowi jego zmysłu czucia- metalowe ramię wykonuje polecenia, lecz nie mówi nam niczego o operowanej tkance.
Dzięki technologii ForceFilm firmy SensOR Medical Laboratories laparoskop zacznie „mówić”. Opisywane urządzenie jest w praktyce elastycznym układem scalonym, który ściśle przylega do ramienia każdego z narzędzi laparoskopowych. Wykorzystuje on technologię bezprzewodową do przesyłania informacji o sile nacisku, jaka jest wywierana w trakcie zabiegu. Informacja ta jest wyświetlana na tym samym monitorze co obraz z kamery laparoskopu. Jednocześnie można stosować kilka urządzeń by mieć kontrolę nad wszystkimi elementami zestawu.
ForceFilm posiada intuicyjny interfejs i pozawala na pełną integrację z każdym zestawem laparoskopowym, przez co nie naraża na dodatkowe koszty wymiany drogiego sprzętu. Jest małe, lekkie, mieści się przez każdy trokar.
Obecnie uważa się, że błąd medyczny jest trzecim powodem niepowodzenia operacji i zgonu pacjenta. Do 12% z tych błędów wynika z użycia zbyt dużej siły w trakcie zabiegu. Firma w przyszłości planuje integrację sztucznej inteligencji by ForceFilm samodzielnie rozpoznawał operowaną okolicę, zbierał dane z poprzednich zabiegów tego samego narządu i przewidywał jaka siłę można zastosować by bezpiecznie wykonać zabieg.
Linki:
https://www.medgadget.com/2018/02/sensor-medical-allows-surgeons-feel.html
http://www.sensormedicallabs.com/

somavac100
3 października 2018
Na rynku pojawiło się kolejne narzędzie podnoszące komfort pacjenta po operacji. Zabiegi na otwartej jamie brzusznej, mastektomia, operacje tarczycy czy przepuklin często wymagają pooperacyjnego drenażu ran. Urządzenie pomaga usuwać gromadzący się płyn i unikać zakażeń oraz przyśpieszyć gojenie się rany. Standardowo stosuje się do tego celu ssanie próżniowe dostępne na salach chorych lecz urządzenia przenośne są dużo bardziej komfortowe dla pacjenta, zachowując pełną skuteczność a także są dużo bardziej ekonomiczne.

Takim przenośnym urządzeniem przenośnym jest nowy produkt o nazwie SOMAVAC 100 Sustained Vacuum System. Powstał w wyniku współpracy chirurgów, pacjentów i szpitali. Urządzenie jest małe, mieści się pod ubraniem, działa na baterie – te cechy pozwalają, aby w dyskretny sposób drenować ranę bez obaw o wyciek czy niewłaściwą higienę rany przez pacjenta.

sonon300l
3 października 2018
Firma Healcerion, południowokoreański producent bezprzewodowgo sprzętu do ultrasonografii przedstawił nowy model bezprzewodowej głowicy, SONON 300L. Jest ona przystosowana do współpracy ze smartfonami oraz tabletami oraz posiada intuicyjny interfejs.

Sprzęt o wadze zaledwie 370 gramów pracuje zarówno w systemie Android jak i iOS, może wykorzystywać także technologie WiFi oraz LT do komunikacji. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację (z Google Play lub App Store) oraz sparować ze sobą urządzenia. Zasilany jest przez baterię do wielokrotnego ładowania (do 3 godzin pracy).

Zapis obrazów jest zgodny ze standardem DICOM.

Sprawdzi się praktycznie wszędzie – od gabinetu lekarza rodzinnego przez wizyty domowe oraz nawet w szpitalu w sytuacjach nagłych czy badaniach przyłóżkowych, gdzie często jest już ciężko zmieścić standardowych rozmiarów aparat USG.

Cena urządzenia ma być do dziesięciu razy niższa niż standardowy aparat USG.

Link do filmu: https://youtu.be/DRbwvsdDWJU

Źródła:
https://www.healcerion.com
https://www.medgadget.com/2018/07/healcerion-300l-wireless-portable-ultrasound-now-available-in-u-s.html

myperitens
3 października 2018
Firma BewellConnect niedawno zaprezentowała nowy produkt – urządzenia do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ma ono pomagać przy dolegliwościach typu komplikacje poporodowe czy nietrzymanie moczu.

Zasada działania opiera się na dwóch mechanizmach pobudzania elektrycznego – zarówno nerwów jak i mięśni a to wszystko za pomocą smartfona, z którym urządzenie łączy się za pomocą systemu Bluetooth.

Drugą częścią zestawu jest specjalnie zaprojekowana aplikacja na telefon czy tablet. Pozwala ona dostosować natężenie oraz tryb impulsacji. Posiada ona także wiele wbudowanych trybów pracy a także możliwość tworzenia własnych “treningów” mięśni dna miednicy, zarówno przez użytkowniczkę jak i jej ginekologa. Pozwala to zoptymalizować ćwiczenia oraz uniknąć dyskomfortu związanego z wyładowaniami elektrycznymi.

Urządzenie o nazwie MyPeriTens zostało zaprezentowane na CES 2018 w Las Vegas, cena na europejski rynek to 299 euro.

Żródła:
https://bewell-connect.com/boutique/myperitens-electrostimulateur-perineal-connecte/
https://www.prnewswire.com/news-releases/bewellconnect-to-showcase-latest-connected-health-device-at-ces-2018-300578619.html
https://www.medgadget.com/2018/02/bewellconnects-myperitens-multi-action-pelvic-floor-trainer.html