AKTUALNOŚCI

Jak motyl Odczarować mity – lekarze i pacjenci o życiu z rakiem jajnika

7 kwietnia 2021

Około 3600 razy w roku, 300 razy w miesiącu, 70 razy w tygodniu, 10 razy każdego dnia pada w naszym kraju diagnoza – rak jajnika. Po jednej stronie my- lekarze, po drugiej stronie One – nasze Pacjentki, razem poznajemy diagnozę i razem ruszamy w długą drogę jaką jest leczenie raka jajnika.
Kiedy jako młody lekarz zaczynałem swoją pracę ta droga była krótka, teraz horyzont oddalił się i coraz częściej idziemy tą drogą razem przez długie lata. Droga jest trudna i pełna porażek terapeutycznych, ale też wielu sukcesów i radości.
Nauka wychodzi nam naprzeciw w tej drodze. Udoskonalamy techniki operacyjne, pojawiają się nowe terapie, a horyzont oddala się. Chorobę o której mówiło się „wyrok”, powoli, sukcesywnie zmieniamy w chorobę przewlekłą. Każda remisja czy stabilizacja choroby i radość na twarzach Pań, pozwala nam widzieć sens naszej pracy i daje motywację do dalszego działania, do tego, aby stawiać wspólnie z Paniami czoła kolejnym rzutom choroby.

Rak jajnika to nowotwór przy którym nie mamy dobrych narzędzi profilaktycznych, trudno też rozpoznać go na wczesnym etapie. W konsekwencji tego, również leczenie raka jajnika stanowi dla nas wyzwanie.
Historie Pań, naszych Pacjentek i Lekarzy, które przedstawiamy Państwu, potwierdzają jednak, że wspólnie możemy stawić czoła temu wyzwaniu a nawet powiem więcej, odnieść w nim sukces. Sukces złożony z wielu małych, codziennych sukcesów na które pracujemy wspólnie, my -lekarze i Panie- nasze Pacjentki.

Zapraszam Państwa do lektury i poznania z bliska kilku takich dróg.

Prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski
Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

zapraszamy do lektury

Kontakt

Sekretariat PTGO

MedicalArt Group Sp. z o.o.

ul. Promyka 13

01-604 Warszawa

tel/fax: +48 538 496 859

e-mail: sekretariat@ptgo.pl

NIP: 9512110908, KRS: 0000190051

Nr konta: 71 1240 1125 1111 0010 0227 0408

Ta strona używa plików cookie do poprawnego działania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na te zasady.

Zobacz politykę prywatności